Badania na obecność pasożytów

Pasożyty to ogólna nazwa stworzeń, które atakują inne zwierzęta lub też człowieka, w celu uzyskania korzyści. Dzielą się one na pasożyty zewnętrzne oraz wewnętrzne, bytujące w środku ciała swojego żywiciela. Zarażenie się pasożytem jest dość powszechne, szczególnie w uboższych regionach świata. Jak go wykryć i rozpoznać? 

Jak bada się kał na obecność pasożytów?

badanie kału na pasożytyJednymi z najpopularniejszych pasożytów, które występują na całym świecie, są pasożyty układu pokarmowego bądź krwi. W Polsce najczęściej spotkać się można z chorobami takimi jak tasiemczyce, glistnice czy owsice. Szczególnie narażone na zainfekowanie pasożytem są małe dzieci, u których bardzo często dochodzi do zarażenia się owsikiem ludzkim od swoich kolegów z przedszkola czy szkoły. Do transmisji pasożyta wystarczą nieumyte ręce bądź owoce czy warzywa. Tak większość pasożytów dostaje się do naszego organizmu – drogą pokarmową. Po połknięciu jaj rozwijają się np. w jelitach. Dlatego badanie kału na pasożyty pozwala nam na jednoznaczne potwierdzenie ich obecności w naszym organizmie. Dzięki takiemu badaniu dodatkowo dowiadujemy się, jaki rodzaj pasożyta bytuje w naszym ciele. Badanie kału można wykonać metodą flotacji, która jest prosta i szybka w wykonaniu. Kał umieszcza się w specjalnym płynie, z którego powierzchni pobiera się próbkę mikroskopową. Potem ogląda się ją w celu pod dużym powiększeniem w poszukiwaniu jaj, które powinny znajdować się kale. Przyporządkowanie jaj do rodzaju pasożyta pozwala na skuteczne leczenie.

W przypadku podejrzenia, że zaraziliśmy się pasożytem, ważne jest szybkie działanie, gdyż może on siać spustoszenie w naszym organizmie. Należy udać się na badania, które potwierdzą i zidentyfikują rodzaj pasożyta, który bytuje w naszym ciele. Pozwala na to metoda badania kału, która jest nieinwazyjna, bardzo prosta oraz skuteczna.