Badania poligraficzne: Czy są przydatne?

Testy wykrywacza kłamstw stały się popularną ikoną kultury – od kryminałów przez komedie po reklamy – obraz długopisu poligraficznego szalejącego na ruchomym wykresie jest łatwo rozpoznawalnym symbolem. Ale, jak argumentują psycholodzy, idea, że ​​możemy wykryć prawdziwość osoby poprzez monitorowanie zmian psychofizjologicznych, jest bardziej mitem niż rzeczywistością.

Badanie poligraficzne obejmuje kilka faz

badanie poligraficzne warszawaNawet termin „wykrywacz kłamstw”, używany w odniesieniu do testowania na wariografie, jest mylący. Tak zwane „wykrywanie kłamstw” polega na wnioskowaniu o oszustwie poprzez analizę fizjologicznych odpowiedzi na ustrukturyzowaną, ale niestandardową serię pytań. Przyrząd zwykle używany do przeprowadzania testów wariograficznych składa się z rejestratora fizjologicznego, który ocenia trzy wskaźniki pobudzenia autonomicznego: tętno / ciśnienie krwi, oddychanie i przewodnictwo skóry. Jeśli chodzi o badanie poligraficzne warszawa to miasto, w którym większość egzaminatorów korzysta obecnie ze skomputeryzowanych systemów rejestrujących. Szybkość i głębokość oddychania mierzy się pneumografami owiniętymi wokół klatki piersiowej pacjenta. Aktywność sercowo-naczyniowa jest oceniana za pomocą mankietu do pomiaru ciśnienia krwi. Przewodność skóry (zwana skórą galwaniczną lub reakcja elektrermiczna) jest mierzona za pomocą elektrod przymocowanych do opuszek palca pacjenta. Instrument rejestrujący i techniki zadawania pytań są wykorzystywane tylko podczas części badania wariograficznego. Typowe badanie obejmuje fazę przedtestową, podczas której technika jest wyjaśniana, a każde pytanie testowe sprawdzane.

Wywiad przedtestowy ma na celu upewnienie się, że badani rozumieją pytania i wzbudzenie obawy badanego o bycie zwodniczym. Badania wariograficzne często obejmują procedurę zwaną „testem stymulacji”, który jest dowodem dokładności urządzenia w wykrywaniu podstępu. W testach na wariografie powszechnie stosuje się kilka technik pytań.