Buty robocze i ich odpowiednie klasy ochrony

Trudno wyobrazić sobie wykonywanie wielu zawodów bez odpowiedniej jakości obuwia roboczego. Buty robocze towarzyszą pracownikom w wykonywaniu zadań od lat, a ich jakość jest wykładnikiem wysokiej ochrony stopy przed urazami, spowodowanymi wieloma czynnikami. Aby ułatwić wybór odpowiedniego obuwia, wyróżniamy odpowiednie normy, które dzielą obuwie robocze według różnych kryteriów.

Buty robocze podzielone według wielu wytycznych

buty robocze zimowePodstawowym wyznacznikiem wyboru obuwia jest jego konstrukcja. Dlatego prawo reguluje wygląd buta oraz jego wysokość. W sklepach z artykułami BHP spotkamy zarówno półbuty do kostek, jak i buty z długo cholewą, sięgającą prawie do kolan. Jednak najważniejszym czynnikiem, warunkującym podział butów roboczych jest ich przeznaczenie. W zależności od tego, gdzie będzie użytkowane dane obuwie, możemy wybrać na przykład modele butów przeznaczone do pracy z chemikaliami, chroniącymi przed urazami mechanicznymi, prądem elektrycznym, czy też buty robocze zimowe przystosowane do pracy w ujemnych temperaturach. Obuwie robocze jest także podzielone ze względu na stopień zagrożeń. I tak oto możemy wybrać obuwie z kategorii chroniących palce u nóg, a także mogące znieść siły, jakie występują podczas urazów na stanowiskach pracy. Producenci obuwia BHP dbają także o to, aby na ich powierzchni mogło zostać umieszczone oznaczenie, które gwarantuje dobranie obuwia do wykonywanego zawodu.

Buty robocze charakteryzują się także bardzo dobrą jakością wykonanie, co w dużej mierze ma kluczowe znaczenie dla sprawności i bezpieczeństwa pracy zarówno na stanowiskach wykonywanych wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki temu, że but roboczy jest dobrze wykonany, możemy uniknąć jego uszkodzenia, które może skutkować urazem oraz wypadkiem.