Co to jest cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie to metoda polegająca na pokrywaniu elementów stalowych warstwą cynku. Ma to na celu zapobieganie korozji przedmiotów. W efekcie tworzy się powłoka cynkowa na zewnątrz oraz w podpowierzchniowych częściach produktu.

Jak wykonuje się cynkowanie galwaniczne?

cynkowanie galwaniczne bydgoszczSą różne metody cynkowania: galwaniczna i ogniowa. W cynkowaniu galwanicznym ma miejsce proces elektrolizy, który pozwala na chemiczne osadzanie powłoki podczas kąpieli w roztworach. Przygotowując materiał do cynkowania, należy dokładnie oczyścić jego powierzchnię, a przede wszystkim prawidłowo odtłuścić. W takiej formie przedmioty zostają poddawane trawieniu, aby usunąć korozję. W następnej kolejności poddawane są cynkowaniu w obecności prądu elektrycznego. Jeśli chodzi o cynkowanie galwaniczne Bydgoszcz oferuje wiele przedsiębiorstw, które wykonują ten proces. Bardzo często powlekana powłoka barwiona jest na czarno lub żółto. Przedmioty, które poddawane są temu zabiegowi, mają gładką jednolitą powierzchnię, na której nie gromadzą się osady. Nie występują nierówności, które mogłyby być przyczyną tworzenia się ognisk rdzy. Niestety cynkowanie galwaniczne tworzy cieńszą warstwę niż ogniowe, w związku z tym jest to mniej odporne zabezpieczenie antykorozyjne. Łatwiej ulega uszkodzeniu i niszczeniu i jest bardziej podatne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W zamian za to powierzchnia jest gładka, w związku z czym lakierowanie lub malowanie jest dużo sprawniejsze i bardziej efektywne. Należy pamiętać, że grubość warstwy cynku ma wpływ na ochronę przed skorodowaniem lub zniekształceniem.

Cynkowanie galwaniczne znajduje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym, gdzie jest szczególne zapotrzebowanie na cienkie blachy dobrze zabezpieczone przed korozją. Znakomicie sprawdza się również przy produkcji silników i innych elementów jezdnych samochodów.