Czym są maty filtracyjne?

Na rynku znaleźć możemy wiele różnorodnych produktów, które cechują się właściwościami związanymi z filtrowaniem powietrza i usuwaniem z niego niechcianych mikroelementów. Jednymi z produktów tego typu są filtracyjne maty, które wykonywane są z różnych materiałów i znajdują liczne zastosowania w rozmaitych urządzeniach, które opierają swoje działanie na oczyszczaniu powietrza.

Zastosowanie mat filtracyjnych

maty filtracyjneJeśli chodzi o maty filtracyjne, najczęściej wykonywane są one z trzech możliwych materiałów. Są to: włókna syntetyczne, włókna szklane i włókna cechujące się obecnością aktywnego węgla. Warto wiedzieć, że każdy z materiałów nadaje macie filtracyjnej innych właściwości, więc poszukując produktu, który spełni nasze konkretne oczekiwania, warto na pewno zapoznać się z pełną ofertą i porównać kwestię posiadanych właściwości związanych z tym, jakie elementy dana mata filtracyjna jest w stanie wyłapać z powietrza. Najczęściej maty filtracyjne – ze względu na swoje właściwości – znajdują zastosowanie w filtrach kasetowych, klima-konwentorach, szafach sterowniczych i w lakierniach, gdzie wykorzystywane są jako maty podłogowe i sufitowe, pochłaniające drobinki unoszące się w powietrzu podczas lakierowania. W każdym z wymienionych urządzeń maty wykorzystywane są ze względu na konkretne możliwości. W lakierni chodzi przede wszystkim o wyłapywanie drobinek lakieru i farby w sprayu, zaś w przypadku szaf sterowniczych przede wszystkim o kurz, który może mieć negatywne działanie na urządzenia sterujące.

Co ciekawe, firmy zajmujące się produkowaniem mat filtracyjnych (które następnie znajdują swoje zastosowanie w konkretnych urządzeniach lub rozwiązaniach stosowanych w niektórych branżach), coraz częściej proponują nam maty produkowane na specjalne zamówienie. Maty te mogą stanowić połączenie materiałów, które powoduje większą ich użyteczność.