Duża skuteczność badania kleszczy w wykrywaniu boreliozy

Coraz więcej z nas każdego roku wiosną oraz latem obawia się kleszczy, które mogą być nosicielami boreliozy. Rosnąca świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą ta choroba sprawia, że z niepokojem oglądamy swoje ciało po powrocie z lasu lub wyjazdu na łono natury. Prawda jest jednak taka, że kleszcze są wszędzie, nie tylko w lasach oraz wsiach, cała ich masa znajduje się także w miastach.

Oddanie kleszcza do badania metodą diagnozy boreliozy

badanie kleszcza w PolsceNie ma skutecznej ochrony przed tymi pajęczakami. W sklepach dostępne są wprawdzie różnorodne środki przeciwko kleszczom, jednak nie dają one stu procentowej ochrony. Dlatego niezmiernie ważne jest oglądanie swojego ciała po powrocie z dworu, by w razie czego znaleźć je na swojej skórze. Ważne także, by dokładnie sprawdzać swoje dzieci, które często przebywają w pobliżu krzaków oraz wysokich traw. Jeśli nam lub komuś z naszej rodziny przytrafi się takie ugryzienie warto oddać kleszcza do badania, by potwierdzić ewentualne zarażenie boreliozą. Tak naprawdę badanie kleszcza w Polsce staje się bardzo popularne i coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości. Kleszcza można zanieść bezpośrednio do punktu, który zajmuje się takim badaniem lub wygodnie wysłać kurierem, odpowiednio zabezpieczając pajęczaka. Aby oddać kleszcza do badania nie musi on być wcale dużych rozmiarów, przyjmowane są także mniejsze egzemplarze. Wyniki badania są wysyłane drogą elektroniczną, co sprawia, że otrzymujemy je bardzo szybko.

Niestety okres letni jest czasem, kiedy kleszcze są niezwykle aktywne i jest ich bardzo dużo. Musimy jednak pamiętać, że nie każde ugryzienie prowadzi do boreliozy. Jeśli jednak przytrafi nam się ta choroba, niezwykle ważne jest, by szybko wdrożyć leczenie i uchronić się przed konsekwencjami tej choroby. Wcześnie wykryte kleszczowe zapalenie mózgu jest bowiem zdecydowanie łatwiejsze w leczeniu.