Florysta to nie tylko wiązanki

Od zawsze człowiek fascynuje się delikatnym pięknem kwiatów. Już w starożytnym Egipcie kwitnące rośliny inspirowały artystów, którzy uwieczniali je na swoich malowidłach. Dziś sztuka układania kwiatów wzbudza zainteresowanie nie tylko zawodowych florystów i dekoratorów, ale również zwykłych amatorów.

Fascynujący i delikatny świat florystyki

dodatki florystyczneNajważniejszym elementem florystyki są kwiaty, które możemy uznać za jej rdzeń. Nie są one jednak jedynym materiałem z którego korzysta florysta. W czasie jego pracy może korzystać z setki innych materiałów taki jak: owoce, warzywa, korzenie, pędy, mchy, a także różnego rodzaju dodatki florystyczne i materiały techniczne. Lista tych produktów z roku na rok ulega wydłużeniu. W potocznym rozumieniu zawód florysty, kojarzony jest z układaniem bukietów i wiązanek. Jest to jednak tylko drobny element jego pracy. Florysta oprócz bukietów i wieńców układa również girlandy, dekoracje stołu, dekoracje biur, florystyczne aranżacje wnętrz i wiele innych. Podczas pokazów i wystaw floryści tworzą również wielkoformatowe konstrukcje, suknie kwiatowe, przyozdobione kapelusze. Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, zawsze wymagana jest od florysty wiedza o zasadach komponowania, znajomość technik, oraz oczywiście dobry pomysł. Jednak nie dotyczy to tylko profesjonalistów. Każdy z nas ma w swoim życiu w różnym stopniu do czynienia z florystyką i to nie tylko podczas zakupów w kwiaciarni. Na Wielkanoc, w naszych domach pojawiają się dekoracje z pisankami i zajączkami – to też florystyka. Na każdym ślubie towarzyszy oprawa kwiatowa, poprzez dekorację kościoła, samochodu, państwa młodych, aż do dekoracji sali weselnej. Nawet, kiedy pierwszego listopada odwiedzamy groby najbliższych i układamy wieńce lub wiązanki to trzymamy w ręku prace florystki.

Biura w których pracujemy są przyozdobione roślinnością dopasowaną do charakteru pomieszczenia, to również florystyka. Takich przykładów jest znacznie więcej i śmiało możemy stwierdzić, że florystyka towarzyszy nam na każdej uroczystości, prawie w każdym miejscu i przez cały rok.