Frezarka najważniejsza w rodzinie obrabiarek

W każdym parku maszynowym, w którym znajduje się frezarka, jest ona niewątpliwie najważniejszą maszyną. Jej zadaniem jest obróbka skrawaniem z użyciem narzędzia, którym jest frez. Do frezowania dużych elementów, stosowane są frezarki bramowe, które to urządzenie umożliwia maksymalne wykorzystanie maszyny na niewielkiej powierzchni.

Co to jest frezarka cnc?

frezarka bramowa cncOpisując frezarkę i jej funkcje, trzeba pamiętać o systemie, który programuje i kontroluje efekty jej pracy. Jest to komputerowe sterowanie urządzeń, czyli, kiedy spotykamy napis frezarka bramowa cnc, to oznacza, że jest to frezarka sterowana komputerowo. Głównym ruchem wykonującym pracę frezarki jest ruch obrotowy. Może ona być jedno lub wielo wrzecionowa. Wrzeciono jest to element w kształcie walca, który służy do umocowania narzędzia lub przedmiotu podlegającego obróbce. Frezarki bramowe mają zastosowanie w przemysłach, w których obrabia się z dużą precyzją wielkogabarytowe elementy, czyli takich, jak: przemysł zbrojeniowy, lotniczy, czy stoczniowy. Te nowoczesne maszyny, dostarczane wraz z wyposażeniem, które umożliwia ich szerokie wykorzystanie, stają się centrami obróbczymi z automatyczną wymianą narzędzi i automatycznym pomiarem obrabianego elementu. Maszyna składa się z nieruchomego stołu i  z dwóch przemieszczających się ponad nim kolumn, połączonych stałą belką, tworząc razem bramę. Do belki przymocowane są sanie, po których porusza się wrzeciennik.

Ta skomplikowana w swojej budowie maszyna, na dodatek sterowana numerycznie, robi wrażenie jakiegoś kosmicznego pojazdu i aż trudno uwierzyć, że efektem jej pracy mogą być skomplikowane elementy samolotu. Na rynku jest kilka firm oferujących takie frezarki bramowe wraz z pełnym oprzyrządowaniem. Z ofertami można zapoznać się na stronach internetowych.