Inkluzje – najcenniejsze bursztyny

O tym, że bursztyn od tysiącleci był cennym kamieniem świadczą liczne znaleziska archeologiczne czy istnienie Bursztynowego szlaku, który biegł od Adriatyku po południowo-wschodnie wybrzeże Bałtyku, gdzie zlokalizowane są największe złoża bursztynu na świecie. Do dziś jest cenionym znaleziskiem i chętnie stosuje się go w jubilerstwie i wyrobie przedmiotów luksusowych.

Jakie bursztynu są najcenniejsze?

bursztyn cenaZ reguły najbardziej cenione są rzadziej spotykane kolory. Poza zwykłymi żółtymi i brunatnymi bursztynami można też znaleźć przezroczyste albo zielonkawe lub nawet czerwone. Cenione są, jak w przypadku innych kamieni, duże rozmiary. Jednak tym, co zawsze wzbudza zachwyt, bez względu na kolor czy rozmiar bursztynowej bryłki, są tak zwane inkluzje. Są to bursztyny, w których zatopione są owady, fragmenty roślin, czasem piasek, kurzy czy nawet woda. To doskonałe źródło wiedzy dla badaczy świata sprzed kilkudziesięciu milionów lat – paleontologów oraz biologów. Dzięki inkluzjom zawartym w bursztynach można było wiele się dowiedzieć na temat istniejących niegdyś gatunków fauny i flory. Jeśli komuś marzy się taki wyjątkowy bursztyn cena za bryłkę będzie naprawdę wysoka, znacznie wyższa niż za zwykłe bryłki, które nie stanowią swoistej kapsuły czasu. Jednak inkluzje to materiał na wyjątkową, niepowtarzalną biżuterię czy ozdoby dla domu, nie wspominając już o ich wartości dla nauki. Mogą być też dobrą inwestycją, ponieważ w ostatnich latach cena bursztynu zaczyna rosnąć.

Bursztyny są wyjątkowymi kamieniami, wartymi swojej ceny. W przeciwieństwie do kamieni szlachetnych nie wydają się zimne, każdy bursztyn jest ciepły, a jego barwa czy wzór są wyjątkowe i niepowtarzalne. Znaleziona na plaży bryłka czy też biżuteria z bursztynem są świetną pamiątką z każdego wyjazdu nad morze.