Monitoring elektroniczny jest obecnie jedną z podstawowych form zabezpieczenia zarówno prywatnych domów i obiektów firmowych. Istnieje wiele różnych technologii oraz systemów. Jednym z takich systemów jest telewizja przemysłowa ip. Monitoring ip różni się od pozostałych systemów przede wszystkim zasadą działania.
Monitoring dalekiego zasięgu
System ten nie posiada zainstalowanego na stałe rejestratora i serwera na monitorowanym obiekcie, a zamiast tego obraz z kamer jest przesyłany przez łącze internetowe do rejestratora i dopiero wtedy zapisywane i archiwizowane. Dzięki temu, telewizja przemysłowa ip posiada znacznie większy zasięg niż stacjonarne systemy, nieraz sięgający i do trzystu kilometrów. Najczęściej takie rozwiązanie bywa stosowane w stacjach monitoringu, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie nawet kilkunastu obiektów, niejednokrotnie usytuowanych w różnych częściach miasta lub nawet w kilku miastach jednocześnie, w tym samym czasie, choć najczęściej nie wymagających stałego dozoru operatora. Oczywistą wadą tego rodzaju monitoringu jest jakość i szybkość przesyłu obrazu, a także niejednokrotnie opóźnienia obrazu oglądanego w czasie rzeczywistym. Najlepsza telewizja przemysłowa ip będzie wymagała najszybszego łącza internetowego by funkcjonować bez zakłóceń i opóźnień obrazu. Również jakość obrazu bywa niższa niż w przypadku monitoringu stacjonarnego, głównie ze względu na odległość urządzeń rejestrujących od źródła sygnału i możliwe zakłócenia lub brak sygnału na linii dostawcy internetowego.
Przy zastosowaniu wysokiej jakości rejestratora, kamer o dużej rozdzielczości i nowoczesnego, szybkiego łącza internetowego, monitoring ip nie odbiega jakością od innych obecnych technologii, zachowując przewagę dużego zasięgu.