Internetowa telewizja przemysłowa

 

Monitoring elektroniczny jest obecnie jedną z podstawowych form zabezpieczenia zarówno prywatnych domów i obiektów firmowych. Istnieje wiele różnych technologii oraz systemów. Jednym z takich systemów jest telewizja przemysłowa ip. Monitoring ip różni się od pozostałych systemów przede wszystkim zasadą działania.

Monitoring dalekiego zasięgu

najlepsza telewizja przemysłowa ipSystem ten nie posiada zainstalowanego na stałe rejestratora i serwera na monitorowanym obiekcie, a zamiast tego obraz z kamer jest przesyłany przez łącze internetowe do rejestratora i dopiero wtedy zapisywane i archiwizowane. Dzięki temu, telewizja przemysłowa ip posiada znacznie większy zasięg niż stacjonarne systemy, nieraz sięgający i do trzystu kilometrów. Najczęściej takie rozwiązanie bywa stosowane w stacjach monitoringu, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie nawet kilkunastu obiektów, niejednokrotnie usytuowanych w różnych częściach miasta lub nawet w kilku miastach jednocześnie, w tym samym czasie, choć najczęściej nie wymagających stałego dozoru operatora. Oczywistą wadą tego rodzaju monitoringu jest jakość i szybkość przesyłu obrazu, a także niejednokrotnie opóźnienia obrazu oglądanego w czasie rzeczywistym. Najlepsza telewizja przemysłowa ip będzie wymagała najszybszego łącza internetowego by funkcjonować bez zakłóceń i opóźnień obrazu. Również jakość obrazu bywa niższa niż w przypadku monitoringu stacjonarnego, głównie ze względu na odległość urządzeń rejestrujących od źródła sygnału i możliwe zakłócenia lub brak sygnału na linii dostawcy internetowego.

Przy zastosowaniu wysokiej jakości rejestratora, kamer o dużej rozdzielczości i nowoczesnego, szybkiego łącza internetowego, monitoring ip nie odbiega jakością od innych obecnych technologii, zachowując przewagę dużego zasięgu.