Izolacja budynku kościoła

W polskiej architekturze bardzo wyróżniają się budynki sakralne. Mowa oczywiście o kościołach. Chodzi w tym przypadku o to, że każdy kościół składa się z ogromnego pomieszczenia, w którym odprawia się mszę i kilku mniejszych, które tak naprawdę niewiele wnoszą do całej konstrukcji. Podczas izolacji takiego kościoła trzeba używać najlżejszych materiałów, aby za bardzo nie obciążać ścian. To istotna sprawa.

Izolacja ścian i dachu kościoła

izolacja kościołaW przypadku dachu, najlepiej wykonać izolację za pomocą pianki pur. jest ona lekka, nie zajmuje dużo miejsca i będzie bezpieczna dla konstrukcji. Można ją zaszpachlować i nikt nawet nie zauważy, że była wykonana izolacja kościoła. Jednak o wiele większym problemem są ściany, które mogą nie mieć elementów, które je dodatkowo umacniają. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest cienki styropian, jednak trzeba uważać z nakładaniem na niego gładzi. Wszelkie tynki trzeba robić maszynowo podczas izolacji, aby uzyskać jak najmniejszą grubość. Za to styropian kołkuje się podwójnie, aby nie odpadł on ze ściany podczas silnych wiatrów. Styropian najlepiej jest jednak układać od wewnątrz. Część kościołów nie może sobie na to pozwolić, ponieważ ściany mogą zwierać sakralne malowidła, które często są zabytkowe. Izolacje fundamentów są dużo łatwiejsze, ponieważ do nich podchodzi się dość standardowo. Wystarczy iniekcja krystaliczna.

Izolacja takich budynków jest sprawą wymagającą i trzeba pamiętać o tym, by podchodzić do tego zgodnie z zasadami architektonicznymi. Najlepiej jest wzmocnić ścianę, na przykład poprzez poziome wcięcia i montaż drutów zbrojeniowych. Jednak często budżet na renowację kościoła pochodzi z datków wiernych, dlatego trzeba stosować rozwiązania, które nie należą do najdroższych.