Jak dbać o kostkę brukową?

Układanie kostki na podjazdach lub ścieżkach ogrodowych jest bardzo ciekawym sposobem na urozmaicenie i zwiększenie estetyki otoczenia domu. Jednak pamiętać trzeba, że o powierzchnię taką należy odpowiednio dbać. Regularnie wymaga ona nanoszenia piasku, a także czyszczenia z nalotu i wykwitów, które pojawiają się na niej z czasem. Można to robić za pomocą dostępnych środków takich jak ciepła woda i szczotki, jednak jeśli sytuacja się pogorszy, konieczne jest użycie specjalistycznych środków.

Czyszczenie kostki brukowej

wykwit wapienny na kostce brukowejPrzez kilka dni po położeniu kostki brukowej pamiętać trzeba o tym, że w szczelinach pomiędzy elementami powinien znaleźć się piasek. Niezbędne jest więc jego nanoszenie, aby z czasem mogą się ubić i stworzyć solidną warstwę. Po jakimś czasie użytkowania może się okazać, że pojawił się wykwit wapienny na kostce brukowej. Dzieje się tak ze względu na dużą zawartość minerałów w wodach opadowych, a także możliwe działanie środków chemicznych, które używane są do mycia pojazdów i mebli ogrodowych. W takiej sytuacji można spróbować usunąć go za pomocą twardej szczotki i wody. Może się jednak okazać to niemożliwe i konieczne będzie użycie specjalistycznych środków chemicznych. Opryskuje się nimi powierzchnię kostki, a następnie po upływie odpowiedniego czasu spłukuje. Aby tego uniknąć, warto regularnie czyścić jej powierzchnię z wszelkich nalotów.

Kostka brukowa tworzy elegancką nawierzchnię na podjazdach, a także ogrodowych ścieżkach. Wymaga ona jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, a także czyszczenia. W innym wypadku mogą zacząć pojawiać się na niej wykwity wapienne, jak również nalot z rdzy i innych substancji nieorganicznych. Jeżeli do tego dojdzie, konieczne będzie użycie specjalistycznych środków czyszczących. Warto więc wykonywać wszystkie zabiegi konserwujące na bieżąco.