Jak zachować higienę w basenie?

 

Własny basem w ogrodzie nie jest już luksusem zarezerwowanym tylko dla wybrańców. Obecnie niemal każdy posiadacz ogrodu prędzej czy później rozważy budowę lub zakup basenu na upalne letnie dni. Możliwość ochłodzenia się w przyjemnej wodzie podczas upałów, które nawiedzają nas każdego lata, to czysta przyjemność. Słowo „czysta” ma tu jednak dwojakie znaczenie, ponieważ aby przyjemność była rzeczywiście czysta, czysta musi być woda.

Podstawowe urządzenia basenowe

odkurzacze basenoweDbanie o jakość wody w basenie to podstawa w jego użytkowaniu. Nieodpowiednio czyszczony zbiornik w krótkim czasie będzie bardziej odstraszał niż zapraszał do kąpieli. Wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji, lub też całkowitego zaniechania jakichkolwiek zabiegów, woda stanie się mętna, brudna i nieatrakcyjna. Jednak problem brudnej wody nie jest jedynie problemem estetycznym. W zabrudzonej wodzie rozwijają się mikroorganizmy, co sprawia, że woda staje się siedliskiem bakterii, nierzadko zagrażających naszemu zdrowiu. Podstawą w każdym basenie jest filtr do wody. Jest on odpowiedzialny za usuwanie drobniejszych zanieczyszczeń, ponieważ tymi większymi zajmują się skimery. Wszystkie liście czy włosy dryfujące po powierzchni zatrzymują się na sitku skimera, skąd łatwo je usunąć. Filtr natomiast wychwytuje dalsze zanieczyszczenia, dlatego jego wkład musi być regularnie płukany. Pamiętajmy także o wydajnej pompie, która umożliwi pracę filtra i nieprzerwany ruch wody w basenie. Zapobiegnie to rozwojowi glonów i pojawianiu się w basenie zielonych, śliskich osadów (tworzą się one wszędzie tam, gdzie woda stoi w miejscu). W czyszczeniu basenów niezbędne są też odkurzacze basenowe. Model odkurzacza warto dopasować do wielkości zbiornika. Do dyspozycji mamy odkurzacze basenowe ręczne, idealne do niewielkich zbiorników, oraz modele automatyczne, a nawet roboty, które wyręczą nas w sprzątaniu dużego basenu. Modele z najwyższej półki oferują nawet sterowanie wifi przez smartfona.

Filtr, pompa, odkurzacz, a nawet siatka, którą szybko zbierzemy opadnięte liście, to nie wszystko. W pielęgnacji wody w basenie niezbędna jest także basenowa chemia. Tutaj mamy środku odkażające, zmiękczające wodę, koagulaty zbierające najdrobniejsze zanieczyszczenia, a także preparaty przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się glonów. Środki te mogą być dozowane przez nas ręcznie, lub przez automatyczny dozownik ustawiony zgodnie z zaleceniami producenta.