Jaką rolę odgrywają siłowniki w bramie?

Bramy elektryczne to coraz częściej pojawiające się rozwiązanie na naszych posesjach. W końcu kto nie ceni sobie możliwości wjechania do garażu bez konieczności wysiadania i ręcznego otwierania bramy? Komfort, który niosą ze sobą bramy elektryczne nie bez powodu przypadł więc do gustu tak wielu osobom. Co jednak składa się na cały mechanizm tego rozwiązania?

Wybór siłownika do bramy automatycznej 

siłownik do bramyO wyborze odpowiedniego siłownika do bramy automatycznej decyduje wiele elementów. Nie bez znaczenia są parametry takie jak długość skrzydła czy jego ciężar. Należy również zwrócić uwagę na odległość osi zamontowanych zawiasów od krawędzi słupka, a także ilość miejsca, którego będziesz potrzebował do zamontowania siłownika. Różne parametry jakie mogą przyjmować poszczególne modele bram sprawiają, ze siłownik do bramy również występuje w różnych wariantach. Do najczęściej spotykanych należą modele, których konstrukcja opiera się na śrubie. Jest to rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale także przyjazne pod względem ekonomicznym. Nie jest to jednak rozwiązanie polecane przy dużych obciążeniach. Z takimi dużo lepiej poradzi sobie siłownik hydrauliczny. Jego wytrzymałość i trwałość jest znacznie lepsza od poprzedniego rodzaju siłownika. Nie oznacza to jednak, że jest lepszy. Siłownik należy dobierać przede wszystkim pod kątem wymienionych wcześniej parametrów. Jeśli nie mamy do czynienia z dużym ciężarem skrzydła – nie istnieje konieczność stosowania siłowników hydraulicznych. 

Napęd hydrauliczny wymaga również zastosowania dodatkowych mechanizmów. Mowa tu o zestawie grzałek, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury cieczy roboczej w okresie zimowym. Jak łatwo się domyślić rozwiązanie to jest droższe od siłowników śrubowych.