Jaki wybrać materac do spania?

 

Powiedzenie „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” jest bardzo celne, nie tylko w przenośni, ale i dosłownie. Jakość naszego życia, samopoczucie i komfort naszego ciała w dużej mierze uzależniony jest od tego, na czym śpimy. Na rynku jest wiele różnych produktów – który wybrać?

Materac – dwustronny czy jednostronny?

materac dwustronnyWiększość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dla naszego funkcjonowania jakość snu. W związku z tym, na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które mają zwiększyć nasz komfort w nocy. W zależności od możliwości finansowych, potrzeb zdrowotnych oraz naszych upodobań, do wyboru mamy bardzo różne modele, podzielone na kategorie według materiałów, z jakich zostały wykonane i twardości. Istnieje też podział na materace jedno- i dwustronne. Materac, który wybierzemy powinien być wykonany z surowców hipoalergicznych i możliwie jak najlepszych jakościowo. Często spotykanymi materiałami są tu: wełna, mata kokosowa, pianka poliuretanowa. Twardość materaca zależy przede wszystkim od tego, na jakim podłożu śpi się najlepiej. Źle na nasz układ kostny i mięśniowy wpływają bardzo miękkie materace, dlatego należy wybierać raczej produkty od średnio-miękkich do twardych. Ciekawym trendem w produkcji artykułów do spania, jest poszerzenie oferty o materac dwustronny. Możemy zakupić materac lato-zima, który – w zależności od pory roku – przekładamy na jedną lub drugą stronę. Różnica między dwiema stronami polega na użyciu różnych surowców, na zimę lepiej trzymających ciepło, na lato – odprowadzające je. Inny rodzaj dwustronnych materaców to produkty o różnych twardościach. W zależności od potrzeb, możemy spać, na przykład, na stronie twardej lub średnio-twardej.

Wybór materaca do spania nie jest łatwy – obecnie rynek tego typu artykułów jest naprawdę duży. Różne rodzaje materaców dostępne są w sklepach internetowych i stacjonarnych – najlepiej jednak poradzić się sprzedawcy opisując swoje upodobania i ewentualne dolegliwości podczas snu i po przebudzeniu.