Klasyfikacja i metody opisu stali

 

Już na samym początku budowy domu, mamy do czynienie z elementami żelbetonowymi, czyli betonu wzmocnionego stalowymi prętami. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat stali, aby móc kontrolować co zamawiamy i co przywieziono nam na plac budowy.

Klasa stali a gatunek stali

18CrNiMo7-6Oprócz powyższych zagadnień, dzięki wiedzy na temat stali, będziemy również w stanie sprawdzić, czy stal, którą nam dostarczono jest tą samą która widnieje w projekcie budowlanym. Gdy zamawiamy stal, możemy spotkać się z pytaniem o specyfikację, która jest rodzajem stali określoną przez klasę, oraz gatunek. Klasa stali określa wytrzymałość i właściwości mechaniczne, czyli na ile stal może ulec wygięciu, tak aby potem wrócić do pierwotnego stanu. Oznacza się ją literą np. A, oraz cyfrą rzymską, czyli postać końcowa może wyglądać np. A-II. Natomiast gatunek określa: skład chemiczny, stopień uspokojenia, stop z jakiego została wykonana, lub zdolność do spawania itp. Oznacza się go kombinacją liter i cyfr, która może mieć różną postać np. 18CrNiMo7-6. Podział na klasy i gatunki są więc, oddzielnymi kategoriami, używanymi do różnych celów. Określone są przez normy i w zależności od potrzeb używa się jedną z nich. To co głównie interesuje architektów to właśnie klasa stali, dzięki temu mogą ocenić, czy użyta w betonie stal wytrzyma zadane obciążenie. Na tym etapie nie ma dla nich większego znaczenia gatunek stali, najważniejsza jest charakterystyka wytrzymałościowa.

Natomiast gatunek stali jest ważny dla producentów, których nie interesuje do jakich celów będzie użyta, ale jakie ma właściwości technologiczne. Podsumowując, na rynku mamy wiele gatunków stali, którą można pogrupować i sklasyfikować. Wszystko to ułatwia określenie do jakich celów może być wykorzystana.