Komputerowe projektowanie procesów technologicznych

Komputerowy system wspomagania produkcji ma funkcję integracyjną pomiędzy fazą projektowania a wytwarzania. Obejmuje on wszystkie działania związane z wytwarzaniem, zaczynając od projektowania, przez produkcję a kończąc na kontroli jakości.

Komputerowe wspomaganie procesów produkcji CAM

program cad camPodstawową cechą systemu CAM jest przetwarzanie modeli komputerowych na instrukcje maszynowe, a bardziej szczegółowo na instrukcje sterujące lokalizacją narzędzi obrabiających. Określony program cad cam, ma na celu ułatwienie projektowania procesów technologicznych. System głównie generuje programy na maszyny CNC. Pierwotnie urządzenia CNC obrabiały w dwóch lub trzech osiach, dlatego programy można było tworzyć ręcznie, jednak z czasem urządzenia stawały się coraz bardziej nowoczesne i mogły obrabiać skomplikowane kształty. Aby przyśpieszyć proces tworzenia programów, zaczęto stosować oprogramowanie CAM. Budowa programu CAM jest niemal identyczna z programem CAD, różnica jest tylko w rodzaju modułu. Zamiast rozwiniętego modułu modelowania, zawiera moduł procesu. Zamiast modelować, program CAM może importować detal z systemu CAD i następnie dalej go komputerowo obrabiać. Jednak nie jest to tak proste jak może się wydawać, ponieważ zanim stworzony zostanie program na maszynę CNC, należy utworzyć bazę informacji dotyczących samej maszyny i założonych parametrów pracy. Jeżeli zostanie dobrze zdefiniowana baza informacji, program sam dobierze optymalne narzędzia i warunki pracy.

System, również posiada bardzo przydatny symulator, dzięki któremu możemy prześledzić cały proces obróbki i sprawdzić czy nie nastąpi kolizja narzędzi z obrabianym materiałem. Po tych działaniach może zostać wygenerowany kod (zrozumiały dla danej obrabiarki), który uruchomi konkretny proces obróbki.