Konstrukcja form wtryskowych

W ciągu ostatnich lat technologia procesów produkcyjnych przeżywa dynamiczny rozwój w zakresie wdrażania nowych metod realizacji zamówień z zastosowaniem tworzyw sztucznych. Rozwój nowoczesnych technologii pozwala na modernizację oraz ciągły wzrost jakości wytwarzanych materiałów, a co za tym idzie- efektywniejsze programowanie i projektowanie maszyn odpowiedzialnych za wykonanie poszczególnych elementów.

Jak działa forma wtryskowa?

trwałe formy wtryskowe do tworzyw sztucznychJeżeli chodzi o trwałe formy wtryskowe do tworzyw sztucznych, to stanowią one rodzaj matrycy, do której poprzez tuleję wlewową wprowadza się wcześniej przygotowany materiał. Następnie zostaje on wprowadzony do wypychacza i formowany pod wpływem temperatury adekwatnie do rodzaju stempla oraz zastosowanej matrycy. Formy wtryskowe składają się z dwóch głównych podzespołów: ruchomego oraz nieruchomego. Za pomocą układów chłodniczych uformowany element zostaje scalony do stanu stałego oraz wypchnięty z maszyny, a następnie kontrolowany i finalnie obrabiany przez operatora. Obsługa form wtryskowych wymaga dużej dokładności oraz sprawnej oceny jakości wyrobów. Operator to osoba, która cechuje się dużą dbałością o szczegóły, dlatego tak ważne jest, aby potrafił on sprawnie wychwytywać wszelkie niedociągnięcia w zakresie elementów ze swojej wtryskarki. Zgłaszanie bieżących niedociągnięć w zakresie procesu produkcji pozwala na zniwelowanie ilości odpadu oraz wprowadzanie poprawek lub prac modernizacyjnych w zakresie konstrukcji form wtryskowych. Programowanie form wtryskowych oraz stempli odbywa się za pomocą programu inżynierskiego AUTO CAD.

Linie technologiczne wykorzystujące działanie form wtryskowych pozwalają na produkcję stempli o dowolnym tłoczeniu oraz na wdrażanie zaawansowanych procesów w połączeniu z frezarkami typu CNC. Proces kilkukrotnego, głębokiego tłoczenia wraz z późniejszą obróbką skrawaniem pozwala na produkcję trwałych elementów, takich jak np. klosze do lamp czy butelki plastikowe.