Nowoczesne podsłuchy telefoniczne

Monitorowanie połączeń telefonicznych było jednym z narzędzi, które wykorzystywane były przez służby mundurowe oraz prywatnych detektywów podczas najtrudniejszych postępowań. Mimo coraz lepszych i bardziej zaawansowanych technologii, takie działanie było coraz łatwiejsze i o wiele bardziej pewne niż do tej pory.

Aplikacje monitorujące połączenia telefoniczne

monitoring telefonuJeszcze do niedawna, do monitorowania rozmów telefonicznych używane były fizyczne podsłuchy elektroniczne. Były one jednak dość niepewnymi urządzeniami, i wymagały fizycznego zamontowania w danym urządzeniu. Nie było to często możliwe do wykonania, dlatego od niedawna monitoring telefonu przeprowadzany był wyłącznie za pomocą aplikacji, instalowanych zdalnie w systemach operacyjnych telefonu. Programy monitorujące różniły się między sobą zaawansowaniem oraz możliwościami. Odmiany używane przez prywatnych detektywów były na ogół prostsze, jak również tańsze, i najczęściej wymagały fizycznej obecności operatora przy jednostce centralnej, na bieżąco nasłuchującego wszelkie rozmowy. Nowsze i bardziej rozbudowane wersje umożliwiały nie tylko nagrywanie wszelkich rozmów na nośniku danych komputera bez konieczności sterowania programem przez operatora, jak również wykrywanie numerów wszystkich połączeń, a tym samym o wiele łatwiejsze zidentyfikowanie rozmówcy.

Tak zaawansowane aplikacje były jednak dość kosztowne, dlatego nie były często spotykane poza najbardziej renomowanymi agencjami bezpieczeństwa oraz służbami mundurowymi. Instalacja takich aplikacji zazwyczaj wymagała udziału operatorów sieci komórkowych, którzy wprowadzali je zdalnie do wybranego urządzenia na żądanie służb prowadzących postępowanie. Instalacja odbywała się praktycznie niezauważalnie, a sama aplikacja nie była łatwa do zlokalizowania.