Nowoczesne rozwiązania w zakresie wentylacji obiektów

Nowoczesne budynki muszą spełnić określone wymagania zarówno inwestorów jak i miasta czy państwa. W związku z tym do ich budowy muszą zostać użyte odpowiednie technologie, materiały oraz zasoby, które umożliwią ich prawidłowe wykonanie. W chwili obecnej najbardziej zaawansowanym pojęciem związanym z budową nowego obiektu biurowego jest efektywność energetyczna.

Odzysk energii zastępuje klasyczne układy grawitacyjne

Wentylacja z odzyskiem ciepłaBiurowiec musi wyglądać nowocześnie, a to zapewnia duża ilość przeszkleń. Jak wiadomo przez szkło ucieka duża ilość ciepła, w związku z tym do ogrzania obiektu są potrzebne spore ilości energii. Nowoczesne rozwiązania zakładają użycie odnawialnych źródeł energii w celu wytworzenia potrzebnej energii na miejscu. I tak w dużych obiektach instalowane są między innymi pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy kolektory słoneczne. Uzupełnieniem wymienionych technologii jest rekuperacja. Wentylacja z odzyskiem ciepła bo to jest właśnie definicja rekuperacji umożliwia poprawienie bilansu energetycznego budynku. Ciepło, które jest używane do ogrzania obiektu po cyklu pracy jest odzyskiwane w pewnym stopniu w wyniku działania rekuperatora. Warto podkreślić, że wentylacja mechaniczna jest coraz częściej wybierana zamiast wentylacji grawitacyjnej, która jest podstawowym układem. Coraz częściej instalacje codziennego użytku są bardzo zaawansowane technologicznie w celu wyśrubowania niektórych parametrów technicznych czy eksploatacyjnych.

Warto dodać, że inwestycja w wentylację mechaniczną charakteryzuje się większymi nakładami finansowymi na jej początkowym etapie niż inwestycja w tradycyjną wentylację grawitacyjną. Mimo to w dłuższych odstępach czasu pozwala ona zaoszczędzić spore ilości gotówki, która może być przeznaczona na inne działania prowadzące do podniesienia zaawansowania technologicznego obiektu.