Nowoczesny automat vendingowy

Jeszcze jakieś kilkadziesiąt lat temu, nikt nie wyobrażał sobie, że można coś kupić w maszynie przypominającej dużą lodówkę. Teraz jest to zupełnie normalne zjawisko i na dodatek oferta maszyn vendingowych stale się poszerza.

Gdzie znajdziemy automaty vendingowe?

automat vendingowySprzedaż za pośrednictwem urządzeń samoobsługowych, przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. To tam powstały pierwsze modele, które zyskały dużą popularność. Już wiele lat temu trafiły one do naszego kraju, jednak dopiero w ostatnich latach można zauważyć ich zwiększoną ilość w polskich miastach. Automat vendingowy świetnie się nadaje do sprzedaży gorących napojów w formie kawy, herbaty czy czekolady, słodkich i słonych przekąsek, kanapek czy zimnych napojów pakowanych w puszkach i butelkach. Jego zaletą jest możliwość dokonywania w nim zakupów przez siedem dni w tygodniu i przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dzięki temu mają one znaczną przewagę dla sklepami stacjonarnymi, które są otwarte jedynie w określonych godzinach. Automaty sprzedające leki, często są przedłużeniem działalności apteki, ponieważ znajdują się na jej terenie, a klienci mogą w nich kupować leki wydawane bez recepty lub artykuły medyczne nawet po zamknięciu apteki. W wielu przypadkach takie rozwiązanie jest jedyną możliwością dla klientów, gdyż na przykład w nocy, niewiele aptek ma dyżur. Automaty vendingowe przede wszystkim znajdują się w szkołach, na uczelniach, w dużych zakładach pracy czy w urzędach państwowych. Są to miejsca, gdzie jest dużo potencjalnych klientów.

Sukces prowadzenia sprzedaży za pośrednictwem automatu vendingowego zależy przede wszystkim od jego lokalizacji. Musi być też dobrze widoczny i odpowiednio zaopatrzony, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie. Najczęściej są to przekąski i napoje.