O czym należy pamiętać uprawiając rzepak?

Rzepak ozimy jest gatunkiem uważanym za bardzo trudną uprawę, ale mimo to w Polsce w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wiedza z zakresu uprawy rzepaku jest coraz większa, co umożliwia rolnikom zmaksymalizowanie swoich plonów. Uprawa ta staje się coraz bardziej stabilna, dzięki stosowaniu nowoczesnych metod, które oferuje współczesna agrotechnika, a także z zastosowaniem odpowiednich środków chemicznych. 

Najskuteczniejsze programy ochrony rzepaku

program ochrony rzepaku ozimegoRzepak ozimy jest wyjątkowo narażony na zachwaszczenie i choroby grzybowe, które mogą doprowadzić do znacznej redukcji plonów. Aby uprawa rzepaku przynosiła wymierne korzyści konieczny jest program ochrony rzepaku ozimego, który zapewnia uzyskanie dobrych i wysoko jakościowych plonów. Pierwsze kluczowe kroki należy podjąć już czasie wiosennej wegetacji. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić dokładnie całą uprawę i upewnić się w jakiej kondycji znajdują się rośliny. Zła kondycja rzepaku może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych i do zniszczenia plantacji. Na podstawie oględzin należy wybrać odpowiednie preparaty chemiczne, które zabezpieczą plantację przed infekcjami i ograniczą rozwój grzybów. Rzepak ozimy narażony jest przede wszystkim na suchą zgniliznę kapustnych, czerń krzyżowych, zgniliznę twardzikową czy też szarą pleśń. Warto zapoznać się z objawami poszczególnych chorób, aby wybrać odpowiednie środki chemiczne. Warto również pamiętać, że skuteczna ochrona rzepaku ozimego powinna trwać przez cały sezon wegetacyjny. Konieczne jest regularne monitorowanie plonów i stosowanie odpowiednich oprysków.

Uprawa rzepaku ozimego stanowi wyzwanie dla każdego rolnika, jednakże przy zastosowaniu odpowiednich metod i środków z roku na rok staje się coraz łatwiejsza. Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja prowadzi do dużej zyskowności plonów. Należy także stale poszerzać wiedzę z zakresu hodowli rzepaku, co z pewnością bardzo się opłaci.