Odporny laminat HPL

Materiały kompozytowe są coraz szerzej wykorzystywane w budownictwie ze względu na ich niesamowite właściwości odpornościowe. Jednym z przykładów są płyty HPL (High Pressure Laminate) wykorzystywane do wykonywania efektownych pokryć elewacji, wypełnień balkonów, podbitek i wielu innych elementów.

Budowa i właściwości płyt elewacyjnych HPL

elewacje hplNowoczesne elewacje HPL świetnie wpisują się w nowoczesną architekturę dzięki bardzo bogatemu wzornictwu dającemu możliwość dopasowania do dowolnego projektu. Produkcja odpornych płyt polega na sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem warstw papieru nasączonego w termoutwardzalnej żywicy fenolowej. Płyty HPL są wybitnie odporne na działanie zmiennych i agresywnych czynników środowiska zewnętrznego. Ich zewnętrzne akrylowe powłoki skutecznie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz umożliwiają bardzo łatwą konserwację. Producenci oferują płyty tego rodzaju w kilku podstawowych wymiarach. Montaż płyt HPL odbywa się zgodnie z zasadami elewacji wentylowanej co oznacza iż pomiędzy warstwą płyt HPL a warstwą izolacji termicznej musi pozostać minimalna przestrzeń wynosząca 20 milimetrów. Montaż płyt HPL odbywa się na wcześniej przygotowanej podkonstrukcji wykonywanej z profili aluminiowych. Może to być również podkonstrukcji drewniana, która jednak może się odkształcać powodując zaburzenia w płaszczyźnie płyty. Elementy drewniane powinny zostać dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Końcowego montażu płyt HPL dokonuje się za pomocą nitów lub dedykowanego, profesjonalnego kleju.

Płyty HPL świetnie wpisują się w trendy ekologiczne gdyż nie zawierają żadnych toksycznych substancji, są odporne na wpływ szkodliwych czynników chemicznych i można je poddać w 100% recyklingowi. Wszystkie niezbędne informacje dodatkowe znajdziemy na stronach internetowych producentów płyt HPL.