Ogrzewanie podłogowe – kiedy warto w nie zainwestować

Domy wyposażone w ogrzewanie podłogowe to komfort na lata i oszczędność. Do wyboru mamy ogrzewanie wodne i elektryczne. Przy podjęciu decyzji o wyborze ogrzewania warto wziąć pod uwagę jaki mamy lub będzie dom – parterowy czy piętrowy. W przypadku domów piętrowych klasyczne ogrzewanie grzejnikowe może się nie sprawdzić, ponieważ pozostaje problem doboru temperatury – dużą trudność stanowi takie ustawienie pieca, aby na obydwu poziomach panowała podobna temperatura.

Zalety ogrzewania podłogowego

siłowniki elektryczne 230vPo pierwsze ciepłe powietrze rozchodzi się w pionie. Dzięki temu mamy sytuację, w której cieplej jest w nogi a chłodniej przy głowie. Dodatkowym atutem tego ogrzewania jest kwestia czysto wizualna – brak grzejników w pokojach daje większe możliwości aranżacyjne a przy małych dzieciach przyczynia się również do zachowania bezpieczeństwa podczas zabawy. Kolejną korzyścią jest mniejsze zużycia gazu. Ten rodzaj ogrzewania zasilany jest przez siłowniki elektryczne 230v, które w szybki i ekonomiczny pobudzą instalację do pracy. Ogrzewanie podłogowe jest też doskonałym rozwiązaniem dla alergików, gdyż brak grzejników powoduje mniejsze osadzanie się kurzu. Instalacja ta ogranicza ruch powietrza oraz pozwala utrzymać wilgotność na poziomie około 45%, co znacząco zmniejsza rozwój roztoczy. Jak każda instalacja – ogrzewanie podłogowe nie jest pozbawione wad. Decydując się na nie musimy liczyć się z dużymi kosztami.

Wybór rodzaju deski podłogowej jest bardzo istotny – źle dobrane ogrzewanie lub niewłaściwa specyfikacja drewna może spowodować uszkodzenie podłogi lub wysokie koszty ogrzewania. Należy również pamiętać, że w tym wypadku nie ma możliwości szybkiego lub okresowego obniżenia temperatury grzania. Jeżeli dojdzie do awarii instalacji koszty jej naprawy są bardzo wysokie.