Pleksa jako filament

 

Ewolucja druku 3D, poza udoskonalaniem urządzeń, pociąga za sobą również doskonalenie materiałów w nich używanych. Ich dobór zależy przede wszystkim od wykorzystania produktu wydrukowanego. Dlatego na rynku jest tyle rodzajów filamentu i prawdopodobnie to nie koniec. W końcu potrzeba jest matką wynalazku, a ludzie mają wiele potrzeb.

Wyjątkowość filamentu PMMA

filament pmmaObecnie w ofercie jest wiele materiałów, które wykorzystuje się do druku 3D, tak do użytku prywatnego, jak i przemysłowego. W tym jednak miejscu skupię się na jednym z nich zwanym potocznie pleksi lub szkło akrylowe, czyli filamencie PMMA. Tworzywo to jest wykonane z polimetakrylany metylu, stąd skrót. Jego główną zaletą są właściwości optyczne, dzięki którym może zastępować szkło. Posiada dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz promieni UV, więc nie żółknie co jest szczególnie ważne w korzystaniu. Jeśli chodzi o sam druk dużą jego zaletą jest wysoka plastyczność. To niewątpliwie nie tylko ułatwia ale i przyspiesza druk. Ponadto cechuje się małą skurczliwością, a co za tym idzie drukowany z niego przedmiot jest niemalże idealnym odwzorowaniem projektu. Wadą jaką posiada filament PMMA jest jego stosunkowo niska twardość. Łatwo ulega zarysowaniom, dlatego wyszlifowanie gotowej powierzchni na połysk jest trudne. Jest natomiast łatwy w recyklingu. Pleksi jak wiadomo jest wykorzystywany do produkcji okien czy zadaszeń, ekranów przeciwhałasowych, ale może również posłużyć jako szkło artystyczne.

Opisany powyżej filament jest materiałem powszechnie stosowanym i każdy z nas niejednokrotnie się z nim spotkał. Nic więc dziwnego, że przy tylu zaletach znalazł się wśród najczęściej używanych w druku 3D. Osobom zastanawiającym się nad rozpoczęciem zabawy z drukiem 3D polecam zapoznanie się z ofertą filamentu PMMA.