Poprzez jaką metodę najlepiej nawozić rzepak?

Rzepak ozimy jest rośliną, którą sieje się tuż po żniwach. Musi ona więc wytrzymać nie tylko okres wiosenny, lecz także jesienny i zimowy. Nawożenie jest bardzo ważne, aby ziarenka nie zostały uszkodzone w okresie mrozów lub nadmiernych deszczów. Rolnicy zastanawiają się nad najefektywniejszym sposobem nawożenia. Są metody bardziej lub mniej sprawdzone.

Sprawdzona metoda na nawożenie rzepaku

nawożenie rzepaku ozimegoKiedy przygotujemy już pole pod uprawę możemy zasiać rzepak. Przedtem polecam jeszcze raz przejechać radłem pole, następnie gładząc je przy pomocy brony. Do tak spulchnionej ziemi możemy dodać ziarna rzepaku. Następnie około dwóch tygodni po tym powinniśmy pierwszy raz nasypać nawóz. Okres wegetacyjny dla większości roślin będzie w fazie szczytowej lub będzie dobiegał końca, dlatego nie pojawią się zbędne chwasty. Tuż po tym nie powinniśmy się zajmować polem. Prawidłowe nawożenie rzepaku ozimego wymaga tego, aby roślina miała czas na przyswojenie sobie każdej dawki nawozu. Następny etap, kiedy zajmiemy się polem, powinien nastąpić dopiero na wiosnę. W tym okresie potrzebny będzie nawóz płynny, ponieważ lepiej wchłonie się w ziemię. Gleba o tej porze roku jest wilgotna, dlatego chętnie przyjmie następną dawkę płynu. Po takim nawożeniu rolnik musi odczekać pewien okres czasu, co jakiś czas oglądając pole. Jeśli zobaczysz, że w młodym rzepaku coraz częściej pojawiają się chwasty, powinien zdecydować się na zastosowanie oprysku.

Jest to jedna z metod, która sprawdza się od wielu lat i jest powszechnie stosowana na południu Polski, głównie w województwie podkarpackim i małopolskim. Według badań w tych województwach sieje się rzepaku najwięcej, dlatego nie można wątpić w doświadczenie miejscowych rolników. Nie można zapomnieć o przygotowaniu rzepaku do siewu.