Przechowywanie paszy

Wielkotowarowe gospodarstwa rolne borykają się z problemem przechowywania paszy i płodów rolnych. Nie każdy rolnik posiada budynki przystosowane do składowania dużych ilości zboża, pasz przeznaczanych do żywienia pełnoporcjowego czy składników mieszanek. Przydatne w takiej sytuacji okazują się silosy.

Jak przechowywać materiały sypkie w gospodarstwie rolnym

silosy paszowe cenaAby dokładnie wysuszyć zboże potrzeba hal magazynowych o dużej powierzchni, z zapewnionym ruchem powietrza i niska wilgotnością. Budowa takich budynków jest wysoce kosztochłonna, a ich posiadanie opłaca się praktycznie tylko przedsiębiorcom zajmującym się handlem hurtowym płodami rolnymi. Znacznie tańszą alternatywą jest zakup silosu ze zintegrowaną dmuchawą przesuszającą zboże podczas jego załadunku. Konstrukcja tego systemu pozwala na osiągnięcie właściwych parametrów zboża pozwalających na długotrwałe jego przechowywanie, a następnie sprzedaż bądź wykorzystanie we własnej mieszalni pasz. Rolnik zainteresowany zakupem takiego wolnostojącego magazynu najczęściej wpisuje w wyszukiwarce internetowej frazę „silosy paszowe cena„. Można się wtedy nieprzyjemnie zaskoczyć, gdyż koszta nie są niskie. W dalszym ciągu konkurują jednak z budową tradycyjnego magazynu, a perspektywa wydajniejszej i łatwiejszej pracy wydaje się rekompensować koszta początkowe. Trudno sobie wyobrazić chociażby hodowlę na kilkutysięcznych fermach świń czy drobiu bez wykorzystania paszociągów zasilanych ze zbiorników silosowych napełnionych mieszanką pełnoporcjową.

Silosy są powszechnym widokiem otoczenia ferm w krajowych gospodarstwach rolnych. Ułatwiają znacznie pracę hodowców, zajmują stosunkowo niewielką ilość miejsca i są konstrukcjami wytrzymałymi. Obecnie produkowane silosy powstają z materiałów nie reagujących z paszą, co jest również istotne dla zdrowia skarmianych nią zwierząt.