Rozmiary gitar klasycznych

Młodzież często wybierając swój pierwszy instrument, stawia na gitarę. Jest to bardzo popularny instrument, a do tego łatwo go przewieźć i równie łatwo utrzymać w dobrym stanie. Konserwacja nie jest trudną sztuką, a i strojenie jest o wiele prostsze, niż na przykład w przypadku pianina, gdzie musimy korzystać z usług profesjonalisty. Jedynie trudna może okazać się nauka.

Jaką wielkość gitary należy wybrać?

gitara 3 4Rozmiar gitary dla dorosłych oznacza się standardowo jako 4/4. Ale dla dzieci i młodzieży są produkowane takie rozmiary jak trzy czwarte, jedna druga, a nawet jedna ósma. Gitara 3 4 jest kompromisem pomiędzy gitarą normalnej wielkości, a połówką, która może być zbyt niewygodna dla cały czas rosnącego nastolatka. Często też po rozmiar 3/4 sięgają kobiety o mniejszej budowie ciała i małych dłoniach oraz osoby, które szukają instrumentu wygodnego do zabrania w podróż. Wcześniej mniejsze gitary miały o wiele gorszy dźwięk od standardowych instrumentów oraz grały o wiele ciszej. Teraz jednak stosowane są dodatkowe wzmocnienia, które niwelują te wady. Jeśli dokonamy zakupu w profesjonalnym sklepie muzycznym, gdzie dba się o dostawy renomowanych firm, na pewno otrzymamy satysfakcjonujący produkt. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza na początku nauki, gdyż sam proces wdrożenia się do gry jest na tyle trudny, że dodatkowe trudności z wadliwym instrumentem mogą zbyt szybko zniechęcić dziecko do gry.

Niepełnowymiarowe gitary stały się obecnie nie tylko opcją dla dzieci, ale również dla poszukujących innych brzmień i rozwiązań zaawansowanych muzyków. Jest to także pomost pomiędzy gitarą klasyczną a ukulele – hawajskim instrumentem, który różni się od gitary tym, że posiada tylko cztery struny zamiast sześciu i wielkością odpowiada gitarze 1/8.