Skórzane buty na górskie wędrówki

Uwielbiam spacerować po górach, ponieważ mogę wtedy całkowicie odetchnąć od swoich codziennych zajęć oraz problemów. Chociaż najczęściej wybieram dosyć proste szlaki, zdaję sobie sprawę, że nawet na takie bardziej rekreacyjne wycieczki także trzeba się odpowiednio przygotować, by zadbać o swój komfort oraz bezpieczeństwo.

Jakie buty wybrać do górskich wędrówek?

skórzane buty do wędrówek górskichJednym z ważniejszych elementów wyposażenia osoby, która wybiera się w góry, są odpowiednie buty. Jest to bardzo ważne, ponieważ mogą one mieć zasadniczy wpływ na nasz komfort podczas całej wycieczki oraz nasze bezpieczeństwo. Wybierając skórzane buty do wędrówek górskich warto więc zwrócić uwagę na parę rzeczy. Przede wszystkim powinny być one dobrze dopasowane do naszej stopy – nie mogą nas uciskać, ponieważ podczas dłuższej wędrówki niewielki dyskomfort może się przerodzić w bolesne otarcia, które zepsują nam wyprawę. Poza tym bardzo ważna jest podeszwa w takim obuwiu, ponieważ musi zapewniać odpowiednią przyczepność na różnych nawierzchniach. Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonany jest but, skóra sprawdza się doskonale, ponieważ jest bardzo wytrzymała, a przy tym zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, mimo iż chroni nas przed przemoknięciem. Zanim wybierzemy się w góry, warto swoje nowe buty nieco „rozchodzić”, aby stały się jeszcze bardziej komfortowe, bez żadnych niespodzianek na szlaku.

Ostatnią kwestą, jaką należy wziąć pod uwagę podczas kupowania butów przeznaczonych do górskich wędrówek jest ich wysokość. Warto ją uzależnić od stopnia trudności szlaków, na które się wybieramy. Na tych najprostszych, pozbawionych większych przewyższeń mogą nam wystarczyć niskie buty. Na trudniejsze szlaki poleca się jednak obuwie zasłaniające kostkę, ponieważ może nas uchronić np. przed jej skręceniem.