Skuteczna izolacja pianą PUR

Właściwa i skuteczna izolacja termiczna domu to element, który pozwoli nam zminimalizować koszty jego eksploatacji. Ocieplenie budynku zapewni nam komfort zarówno zimą, chroniąc przed utratą ciepła i oszczędzając energię na ogrzewanie, jak również latem, chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem budynku.

Piana PUR – charakterystyka i rodzaje

ocieplania pianąDo ocieplania budynków najczęściej wykorzystywany jest polistyren lub wełna mineralna. Są to dwa najbardziej popularne izolatory, które jednak wypierane są przez nowoczesne materiały oferujące nam znacznie lepsze parametry izolacji. Jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań są ocieplania pianą, do których wykorzystuje się piankę PUR (poliuretanową). Pianka ta ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, a współczynnik przewodzenia ciepła jest znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnych izolatorów (szczególnie w przypadku pianki zamkniętokomórkowej). Sposób ocieplania pianą można zastosować na niemal wszystkie elementy domu, najczęściej jednak wykorzystywana jest do izolacji poddasza. Pamiętajmy, aby rodzaj pianki dopasować do miejsca, w jakim ma się sprawdzić. Pianki o budowie zamkniętych komórek można stosować zamiennie ze styropianem. Taka izolacja po wyschnięciu jest twarda i sztywna, dlatego może być narażona na uszkodzenia mechaniczne. Jest natomiast nienasiąkliwa, nie chłonie wody. Pianka o budowie otwartych komórek jest natomiast paroprzepuszczalna, może chłonąć wodę, dlatego w wilgotnych miejscach konieczne jest jej dodatkowe zabezpieczenie. Ten rodzaj pianki stosuje się wszędzie tam, gdzie normalnie kładzie się wełnę, ponieważ jest ona elastyczna, nie odklei się od drewnianych elementów konstrukcyjnych, które w naturalny sposób pracują.

Pamiętajmy, że obydwa rodzaje pianki poliuretanowej nie wykazują odporności na promienie słoneczne i należy ją przed nimi chronić. Wystawiona na dłuższe działanie słońca izolacja z pianki PUR może stracić swoje właściwości. Dlatego wszystkie elementy izolacji zewnętrznej należy pokryć okładziną.