Skuteczne badania flory bakteryjnej

Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. Wiele w tym prawdy, ponieważ to właśnie w naszych jelitach żyje ogromna ilość bakterii, która tworzy naszą florę bakteryjną. Drobnoustroje te są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a dokładnie biorą udział w procesach trawienia, wytwarzania witaminy K, czy też wpływają nawet na nasz nastrój każdego dnia.

Czy warto zbadać florę bakteryjną swoich jelit?

badanie flory bakteryjnej jelitZ tego też powodu istotne jest, aby nasza flora bakteryjna była prawidłowa. Coraz głośniej mówi się, że to właśnie bakterie w naszych jelitach odpowiadają za wiele dolegliwości zdrowotnych, które dotyczą nie tylko przewodu pokarmowego, ale funkcjonowania całego organizmu. Na szczęście mamy wpływ na to, jak ona się kształtuje, a także możemy sprawdzić, czy jest prawidłowa. Obecnie coraz więcej laboratoriów oferuje badanie flory bakteryjnej jelit. Takie badanie przeprowadzane być powinno raz na rok, aby skontrolować stan naszego mikrobiomu. Zdarza się bowiem, że po długotrwałej antybiotykoterapii stosunek poszczególnych bakterii ulega zaburzeniu, czego objawem mogą być częste biegunki, nawet po każdym posiłku, czy zaparcia. Pojawiają się również nudności oraz problemy z trawieniem pokarmów. Takie badanie nie jest inwazyjne. Przeprowadzane jest z próbki kału, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesne. Wyniki otrzymujemy już po kilku dniach ze szczegółowym opisem, czy są prawidłowe, czy też należy wdrożyć dalszą diagnostykę.

Samo badanie nie jest kosztowne, a lista laboratoriów, które je wykonują jest coraz większa. Aby znaleźć laboratorium w naszej okolicy, które takie badanie wykonuje wystarczy skorzystać z naszej przeglądarki internetowej. Wpisanie odpowiedniego hasła w wyszukiwarkę zaprowadzi nas na stronę internetową laboratorium, które wykonuje badania floro bakteryjnej.