Skuteczność badania wykrywaczem kłamstw

 

Na całym świecie badań wariografem przeprowadza się coraz więcej. W największym stopniu jest wykorzystywany przez policję w celu ujęcia sprawcy przestępstwa, ale coraz popularniejsze staje się stosowanie tej metody przez firmy, a nawet osoby prywatne. Bardziej sceptyczni uważają, że ta metoda nie jest skuteczna. Wyniki badań naukowców przedstawiają jednak coś innego.

Od czego zależy skuteczność wariografu?

badanie wariografem skutecznośćNaukowcy podkreślają, że aby badanie było jednak wiarygodne muszą być przestrzegane wszystkie zasady. Przede wszystkim co nie budzi żadnych wątpliwości, sprzęt musi być kompletny i w pełni sprawny. Dlatego przed badaniem powinien zostać sprawdzony. Badanie wariografem polega na odczytywaniu reakcji organizmu na zadane pytania. Jednak sprzęt nie wykona całej pracy. I tu dochodzimy do najważniejszego czynnika, czyli ludzkiego. W całym badaniu najważniejszy jest ekspert, który je poprowadzi. Musi on po pierwsze zapoznać badaną osobę z całą procedurą, poinformować jakie pytania będą zadawane i potrafić zachować kamienną twarz niezależnie od sytuacji. To, jakie pytanie zada ekspert ma ogromne znaczenie. Powinien on odnosić się tylko i wyłącznie o sytuację, której badanie dotyczy. Nie ma sensu pytać o stosunek wobec tego, uczucia, czy plany na przyszłość. Zadanie takich pytań przekreśla wiarygodność całego badania. Na podstawie reakcji wyłapanych przez wariograf ekspert podsumowuje wyniki badania. Podsumowując zatem temat badanie wariografem skuteczność zależy przede wszystkim od tego, czy ekspert jest odpowiednio przeszkolony i przygotowany.

Samo urządzenie to tak naprawdę tylko narzędzie, efektywność badania siedzi w rękach człowieka, który je przeprowadza. Wystarczy jeden błąd, jedna okazana emocja, by całe badanie wykrywaczem kłamstw okazało się niewiarygodne. Powinni przeprowadzać je tylko profesjonaliści, najlepiej z wykształceniem psychologicznym, by móc odpowiednio podejść do badanego.

Profesjonalne badanie oferuję: https://bez-klamstw.pl/