Status społeczny producentów mebli aptecznych

Meble apteczne to niezwykłe meble. Dlaczego? Otóż dlatego, że kryją w sobie mnóstwo tajemnic, sekretnych mieszanek oraz uzdrawiających eliksirów. Producenci mebli aptecznych od zawsze stanowili odrębną grupę, złożoną z cieśli, rzemieślników i stolarzy.

Honorowa pozycja producenta mebli aptecznych

meble apteczne producentPiękna jest tradycja produkcji mebli aptecznych. Meble apteczne producent polski, trudnił się ich produkcją. Magister zgłaszał się do pobliskiego mistrza stolarskiego i zlecał wykonanie mebli. Producent mebli aptecznych to nie jedynie lokalny zakład. Nieraz aptekarz zlecał wykonanie półek producentowi mebli aptecznych poza granicami kraju. Miasta, czy miasteczka dawnej Austrii słynęły z producentów mebli aptecznych o unikalnym kunszcie wykonania. Zdobienia stosowane przez producenta mebli aptecznych, zastosowane tworzywo, materiał, czy gatunek drewna, to obszerny nowy temat. Producent mebli aptecznych to profesja o długiej tradycji. Nie tylko prywatni stolarze trudnili się tym fachem, lecz istniały zrzeszenia producentów mebli aptecznych. Rys historyczny produkcji mebli aptecznych mógłby nie mieć końca. Dlatego przydatne i pożyteczne będzie studiowanie starych kronik i albumów. Na pewno nie zabraknie w nich barwnych ilustracji, rycin a nawet wyblakłych druków ofert reklamujących producentów mebli aptecznych. Będą one zapewne w wielu językach.

Nie tylko polscy, lecz i austriaccy producenci mebli aptecznych okryci są sławą i szacunkiem. Do dziś są obecni w naszych wspomnieniach oraz literackich pamiętnikach, powieściach albo nowelach. A już na pewno pozostali na stronach broszurek, ulotek i czasopism dawnych zrzeszeń i ugrupowań zawodowych. Producenci mebli aptecznych to nie tylko mistrzowie zawodu. To także osoby o duszy artysty.