Timelapse dla początujących fotografów

 

Od wielu lat moją pasją jest fotografowanie i filmowanie. Choć robię to amatorsko sprawia mi to wiele radości. Gdy mam wolną chwilę ruszam w plener bądź przyswajam nową wiedzę, aby moje zdjęcia i filmy były coraz lepszej jakości. Jako fotograf amator wszystko robię metodą prób i błędów.

Amatorski film poklatkowy 

film timelapseOstatnio jeszcze bardziej zainteresował mnie temat fotografowania obiektów i wykonywania na tej podstawie krótkiego filmu. Chciałam udokumentować wzrost zasadzonej przez siebie rośliny od momentu zasiania ziarenka. Projekt ten łączył moją pasję do fotografii i zainteresowanie naturą. By wykonać swój pomysł musiałam dowiedzieć się w jaki sposób mogłabym zrobić film na podstawie zdjęć. Technika poklatkowa, którą chciałam zastosować w dzisiejszych czasach jest bardzo rozpowszechniona. Przez dostęp do dobrych jakościowo aparatów oraz komputerów mamy wiele możliwości wykonania takiego filmu. Timelapse to nic innego jak połączenie zdjęć w animację. Taki film timelapse opiera się na wykonaniu serii zdjęć , połączeniu ich za pomocą animacji, a następnie puszczeniu w przyśpieszonym tempie. Przed rozpoczęciem fotografowania musiałam przygotować do tego kilka elementów. Między innymi potrzeby był statyw, karty pamięci oraz dodatkowy akumulator do aparatu. Gdy tylko opanowałam zaplecze techniczne przystąpiłam do wykonywania zdjęć. Mój projekt był prosty więc najbardziej skupić się musiałam na dobrym oświetleniu obiektu. Metoda timelapse jest niezwykle pochłaniająca, ale efekty jakie można osiągnąć są zachwycające.

Film złożony z serii zdjęć okazał się hitem. Teraz doszkalam się w tym kierunku i eksperymentuje z bardziej dynamicznymi obiektami. Amatorzy zaczynający pracę powinni skupić się na mało dynamicznych obiektach. Na przykład na chmurach lub innych krajobrazach. Dzięki temu filmy ze zdjęciami będą płynne.

Dodatkowe informacje o filmach timelapse na: https://m8house.com/