Uszczelnianie stawu folią

Stawem określamy naturalny lub sztuczny zbiornik wodny. W prawie budowlanym istnieje zapis jasno określający  kiedy na budowę stawu potrzebne jest pozwolenie. Determinuje to powierzchnia zbiornika ponad 30 m2. Stawy buduje się na dwa sposoby, można wykonać zbiornik kopany lub sypany zależnie od podłoża i możliwości terenowych. Dla podłoża przepuszczalnego niezbędna jest hydroizolacja.

Metody uszczelnienia stawu

folia do stawówW celu uzyskania wymaganej szczelności zbiornika powinna zostać użyta specjalna folia do stawów. Celem jest zapewnienie jak najmniejszej awaryjności i jak najdłuższego funkcjonowania hydrobudowli. Nowoczesna folia odporna jest na działanie wpływu środowiska zewnętrznego czyli niskich i wysokich temperatur ( -40 do + 120 st.C ) oraz promieniowania ultrafioletowego. Największy wpływ na wybór foli mają wymiary i kształt przyszłego stawu. Małe stawy zabezpiecza się zazwyczaj foliami z PVC i z PE. Głębokość stawu wyznacza grubość folii jakiej należy użyć aby sprostać ciśnieniu i naporowi wody. Zbiorniki do głębokości 80 cm izoluje się foliami o grubości 0,8 mm, dla głębokości rzędu 80-150 cm najlepsza jest grubość 1,2 mm, a jeśli głębokość przekracza 150 cm należy użyć folii o grubości 1,5 mm. Zbiorniki duże wymagają hydrouszczelnień znacznie mocniejszych, które uzyskuje się dzięki membranie elastomerowej EPDM. Charakteryzują się bardzo dużą rozciągliwością przez co dopasowują się do zmieniających się z czasem kształtów. Elastomery są wyjatkowo odporne na działanie niskich i wysokich temperatur w zakresie od – 50 do + 150 st.C. Nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym  jak rozdarcie i przebicia. Specjalistyczna folia do stawów daje gwarancję, że flora i fauna, która zasiedli staw nie ulegnie wyginięciu w wyniku procesu rozkładu folii i uwalniania się szkodliwych chemikaliów.

Na rynku funkcjonuje wielu producentów folii dzięki czemu planując inwestycję w staw można być pewnym, że znajdziemy odpowiednią folię. Najlepsi producenci często biorą na siebie również budowę stawu. Gdy wymiary stawu tego wymagają producenci wykonają izolację na zamówienie.