W jaki sposób wycenia się nieruchomość?

Samodzielne wycenianie nieruchomości nie przyniesie nam dobrych rezultatów. Czasem tak kochamy jakiś dom, że przeceniamy jego walory. Niekiedy natomiast nie doceniamy naszej nieruchomości, nie bierzemy ważnych rzeczy pod uwagę i wyceniamy ją stanowczo za nisko.

Wycena krok po kroku

wycena nieruchomościNajlepiej jest więc nie ryzykować i nie podejmować się wyceny na własną rękę. Możemy natomiast skorzystać z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego, który na pewno pomoże nam w tej kwestii. W jaki sposób rzeczoznawca wycenia nieruchomość? Przede wszystkim najpierw ocenia jej ogólny stan. Jak wygląda elewacja, czy dom jest ocieplony, jakiej farby użyto itp. Każdy z nas kupuje oczami, więc takie rzeczy są ważne dla kupujących. Wycena nieruchomości bowiem przeważnie wiąże się z chęcią jej sprzedaży. Poza tym rzeczoznawca ogromną uwagę zwraca na stan instalacji elektrycznych, na odprowadzanie nieczystości, na wilgoć w domu. Takie rzeczy bowiem trzeba przed sprzedażą naprawić, bowiem sprawiają one, że dom może nie nadawać się do zamieszkania. Przy wycenie bardzo ważna jest również sama lokalizacja nieruchomości. Oczywiście najdroższe będą te, których lokalizacja będzie blisko centrum. Na wsiach natomiast cenę nieruchomości podnosi usytuowanie blisko wakacyjnych miejscowości, kurortów wypoczynkowych itp. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na ostateczną cenę nieruchomości. Oczywiście przed sprzedażą można próbować kilka rzeczy naprawić, by podnieść standard domu i jego końcową cenę.

Dziś bardzo często korzystamy z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Staramy się nie wyceniać nieruchomości na własną rękę, ponieważ ceny te zazwyczaj nie mają odzwierciedlenia na rynku. Rzeczoznawca natomiast doskonale ten rynek zna i wie za ile coś można na nim sprzedać.