Wady i zalety tkanin ze skaju

Produkcja przedmiotów z tworzyw sztucznych wypiera produkcję tych, które są wykonane z naturalnych materiałów. Wiele ze sztucznych tkanin jest obecnie wykorzystywanych nie tylko do produkcji ubrań, ale i jako materiał obiciowy do mebli.

Użyteczność skajowych tkanin

tkaniny skaySkaj, pisany także jako „skay”, to materiał, który jest imitacją skóry naturalnej. To tkanina poliestrowa pokryta warstwą polichlorku winylu. Powierzchnia skaju jest na tyle plastyczna, że może mieć różnorodną fakturę, na przykład aby przypominała skórę zwierzęcą. Z biegiem czasu także tkaniny skay zmieniły swoją postać. Od kilku sezonów jest chętnie wykorzystywany zarówno do produkcji ubrań, jak i w tapicerstwie. Skaj coraz częściej zbliża się wyglądem do tradycyjnej skóry, przestaje się kojarzyć jedynie z obiciem drzwi. Pozyskuje się go przy użyciu znacznie niższych kosztów, dzięki czemu odnajduje tak wiele zastosowań, również w wyrobie galanterii czy okładek książek. Jest to materiał nieprzemakalny, który w niektórych zastosowaniach ma przewagę nad naturalnymi materiałami, jednak minusem jest tutaj fakt, że nie przepuszcza powietrza. Nie jest także zbyt wytrzymały, ale za to jego cena jest znacznie niższa niż np. w przypadku ekoskóry. Jednak przekłada się to na odczucia – ekoskóra potrafi znacznie bardziej przypominać w dotyku skórę naturalną, niż skaj, który wydaje się być w dotyku prawie plastikowy. Jeżeli chodzi o czyszczenie to w przypadku skaju w zupełności powinna wystarczyć zwykła biała wazelina kosmetyczna.

Szerokie zastosowanie tworzyw sztucznych łączy się z ich niezbyt wysokimi cenami oraz dbaniem o środowisko. Używając tkanin skajowych nie zabijamy zwierząt, które w innym wypadku mogłyby zostać użyte do produkcji naturalnych skór. Pomimo wad ciężko znaleźć lepsze rozwiązanie dla ratowania środowiska niż materiały takie, jak skaj.