Wirtualny świat otwiera się na oścież

Nowe sposoby obserwowania i przechwytywania obrazu w sferze cyfrowej rzeczywistości otwiera nowe przestrzenie poznania otaczającego nas świata w sposób jaki dawniej śnił się tylko futurologom. Możemy już obserwować świat otaczający nas w przestrzeni wirtualnej tak jakbyśmy byli i dotykali obserwowanych elementów świata realnego. Teraz każdy przedmiot mamy na wyciągnięcie ręki. O czym mowa?

Człowiek, obiekt, produkt – teraz jak żywy

zdjęcie sferyczneWybieranie wirtualnej rzeczywistości jako sposób na obserwację świata realnego w zaciszu swojego domu jest coraz bardziej popularne i powoli przeradza się to w swego rodzaju modę, która na stałe zagości w progach naszych miejsc w których lubimy przebywać. Jeśli posiadamy odpowiednie gogle lub okulary możemy się przenieść do miejsc dalekich i niedostępnych dla zwykłego człowieka i niemal dotknąć obserwowanych przedmiotów a nawet osób jakby stały bezpośrednio przed nami. Zdjęcie sferyczne to fotografia wykonana za pomocą specjalnego aparatu fotograficznego lub kamery w przypadku prezentacji ruchomych. Kamera ma kształt kuli i obejmuje zakres całego obszaru otaczającego kamerę. Teraz już nie ma bariery, która mogłaby nam przeszkodzić w poznawaniu świata otaczającego nas niezależnie od tego gdzie jesteśmy i gdzie chcielibyśmy się przenieść. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu w formie smartfona posiadającego wystarczające parametry i między innymi obsługę żyroskopu lub hełmu do wirtualnej rzeczywistości podpiętego do komputera możemy obserwować prezentacje wirtualne na ekranie monitora przesuwając obraz za pomocą myszki. Prawdziwe wrażenia przewyższające technologię 3D można jednak doświadczyć dopiero poprzez zatopienie się w wirtualnej rzeczywistości z użyciem najnowszego sprzętu i komputera o parametrach często przekraczających zwykły komputer do gier. Jest to kosztowna zabawa ale to tylko kwestia czasu kiedy tego typu sprzęt i rozwiązania będą bardziej dostępne i uniwersalne.

Idziemy w kierunku rozwiązań uniwersalnych i dostępnych dla każdego użytkownika i takim rozwiązaniem już niedługo będzie także wirtualna rzeczywistość w której zdjęcia oparte na sferze mają kluczowe znaczenie. Dlatego też coraz więcej firm tego typu technologię wdraża w swoich rozwiązaniach i coraz więcej firm świadczy tego typu usługi co jeszcze bardziej napędza machinę zbliżającą nas do wejścia w świat wirtualnej rozrywki.