Wygodne płatności elektroniczne

Choć gotówka wciąż jest szeroko stosowanym środkiem płatniczym, transakcje kartami zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, nieduży plastik oferuje dostęp do całego portfela, a stosowane zabezpieczenia jak kod pin i cvv2 w sprawiają, że trudno jest posłużyć się kartą w sposób nieuprawniony.

Rodzaje terminali płatniczych

terminale płatnicze stacjonarnePłatności kartami debetowymi odbywają się za pomocą terminali.  Można jest spotkać w dwóch podstawowych wersjach. Najbardziej popularne są terminale płatnicze stacjonarne. Wymagają podłączenia do stałego źródła zasilania. Jeszcze do niedawna obowiązującym standardem przesyłu danych była tradycyjna, analogowa linia telefoniczna. Dziś coraz częściej jest wykorzystywana zwykła karta sim i transmisja gprs. Taki stacjonarny terminal najczęściej posiada dodatkowy pinpad, moduł, który podnosi wygodę użytkowania. Jest to dodatkowy panel, połączony z terminalem za pomocą elastycznego przewodu, na którym osoba płacąca, poprzez wpisanie swojego numeru pin, potwierdza transakcję. Tego elementu nie posiadają urządzenia mobilne. Wykorzystują do przesyłania danych sieć wifi lub pakietowe dane telefonii komórkowej. Wyposażone są w wysokowydajny akumulator, który umożliwia wielogodzinną pracę. Terminale mobilne umożliwiają przeprowadzenie transakcji wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci mobilnych lub jakikolwiek dostęp do internetu.

Choć płacenie karta jest wygodne i bezpieczne, wiele osób wciąż woli ufać gotówce. Twierdzą oni, że wydając fizyczne pieniądze mają nad nim większą kontrolę. Elektroniczny dostęp do gotówki daje jednak klientom indywidualnym szerokie możliwości zarządzania własnymi finansami. Poczynając od zakładania lokat, poprzez wnioskowanie o produkty kredytowe aż po zaawansowaną analizę wydatków i domowego budżetu.