Wymiana opon w ciężarówce

Dla kierowców samochodów ciężarowych wymiana opon nie jest tak łatwa, jak w przypadku właścicieli pojazdów osobowych. Muszą oni korzystać z usług specjalizujących się w takich działaniach zakładów. Konieczne jest też wtedy zastosowanie nieco odmiennych modeli urządzeń. Jednym z nich jest specjalny rodzaj montażownicy, która poradzi sobie ze zwiększonym obciążeniem związanym z wagą kół dużych rozmiarów.

Montażownice do kół ciężarówek

montażownica do opon ciężarowychW przypadku samochodów ciężarowych wiele prac naprawczych i dotyczących ich użytkowania wymaga odmiennego podejścia i wyposażenie, niż w przypadku pojazdów osobowych. Dlatego też zakłady mechaniczne i wulkanizacyjne podczas regularnych zmian ogumienia muszą używać urządzeń specjalnie przystosowanych. Jednym z nich jest montażownica do opon ciężarowych. Musi być ona większych rozmiarów niż zwykła, a także jej środek ciężkości musi odpowiadać wymaganiom stawianym przez zwiększone obciążenie. Wszystko ze względu na wagę kół stosowanych w ciężarówkach. Dodatkowo takie maszyny posiadają także wbudowane wyważarki, aby zaoszczędzić czas niezbędny do przeprowadzenia usługi. Montażownice tego rodzaju nie powinny być też urządzeniami manualnymi a elektrycznymi, ze względu na bezpieczeństwo operatora oraz szybkość i skuteczność obsługi. Warto przy tym zaznaczyć, że sam montaż składa się z dokładnie takich samych czynności, jak w przypadku pojazdów osobowych.

W związku z o wiele większymi rozmiarami opon samochodów ciężarowych, do ich wymiany konieczne są urządzenia przystosowane specjalnie do tego typu pracy. Stąd w warsztatach zobaczyć można montażownice o większych rozmiarach i ciężarze. Są one także wyposażone w dodatkowe udogodnienia i silniki napędzające poszczególne elementy. Dzięki temu można dokonać zmiany opon wyjątkowo sprawnie.