Zabezpieczanie betonu

Zastosowanie hydrofobizacji ma na celu zabezpieczenie powierzchni betonowych przez zbytnim przyjmowaniem wody. Może to być zarówno woda opadowa, jak i woda w łaźniach, ubikacjach itp. Wszędzie tam, gdzie jest możliwość nadmiernego spływu wody, warto użyć tej technologi, dla bezpieczeństwa betonowych powierzchni.

Ocena skuteczności takiego działania na daną powierzchnię betonową

hydrofobizacja betonuAby dobrze przeprowadzić hydrofobizację, należy najpierw ocenić jej skuteczność. Ostatnimi czasy zainteresowanie tego typu impregnacją powierzchni betonowych znacznie wzrosło. Jednak, jeśli chodzi o beton nie ma jakichkolwiek zaleceń odnośnie przeprowadzania takich prac. Jak wiadomo beton ma najczęściej powierzchnię gładką. Taka powierzchnia bardzo różni się od powierzchni ścian np. z cegły, zapraw tynkarskich, czy kamieni budowlanych. Dlatego hydrofobizacja betonu powinna być przeprowadzona zgodnie z planem, jeśli uważamy, że jest ona konieczna. Aby powierzchnia betonowa była dostatecznie chroniona przed wilgocią, warto jednak dobrze zastanowić się nad tego typu impregnacją naszej powierzchni. Niby beton jest gładki, wody nie powinien przyjmować, jednak wszyscy wiedzą jak jest w praktyce. Z czasem okazuje się, że np. beton na balkonie wchłonął jednak trochę wody opadowej, która zamarzła podczas zimy, a na wiosnę odkryjemy niebezpieczne pęknięcia. Oczywiście, można je zalać nowym betonem, tylko po co mamy nowoczesne technologie? Przecież warto z nich korzystać zawsze wtedy, gdy mogą nam pomóc.

Aby betonowa ściana, czy podłoga służyła jej właścicielowi przez lata, powinien on zrobić wszystko co jest możliwe, dla zapewnienia optymalnych warunków ich użytkowania. Beton może i jest mocny, ale może się kruszyć szczególnie wtedy, gdy wchłonie wodę, która następnie zamarznie.