Zalety automatycznej linii lakierniczej

Postęp technologiczny ma znaczący wpływ na wiele różnych gałęzi produkcji w Polsce. W związku z rosnąca liczbą zamówień i miejsc dystrybucji towarów, wzrasta znaczenia jak największego zautomatyzowania produkcji, w tym mebli.

Produkcja mebli z wykorzystaniem linii lakierniczej

linia lakierniczaProdukcja mebli, w tym zwłaszcza tych poddawanych procesowi lakierowania jest bardzo czasochłonna. W związku z tym również ten obszar produkcji przeszedł znaczącą modernizacji. Do lakierowania mebli stosuje się coraz częściej metody takie jak linia lakiernicza. W skrócie jest to proces polegający na automatycznym pokrywaniu lakierem mebli, od momentu ich odstawienia na taśmę transportową aż po proces suszenia. Jak przy innych metodach automatyzacji produkcji, metoda ta wymaga ścisłego współdziałania różnego typu maszyn – stosuje się do tego przede wszystkim transportery taśmowe, które pozwalają meblom na transport pomiędzy poszczególnymi elementami lakierowania automatycznego, profesjonalne urządzenia do natrysku, lakieru, zazwyczaj dwa oraz, na końcu specjalne suszarnie. Dzięki tej metodzie, proces wyprodukowania mebli skraca się nawet o osiemdziesiąt procent. Dlatego właśnie jest on stosowany przez wszystkich uznanych producentów mebli, które można kupić w większości sklepów. Co bardzo istotne, producenci mebli mogą stworzyć swoją własną linie lakierniczą, dokupując poszczególnie jej moduły według własnych potrzeb, lub tez skorzystać z gotowych rozwiązań. W każdym przypadku korzystanie z tego typu lakierowania mebli jest kosztowną, ale bardzo korzystną dla producentów inwestycją, pozwalającą znacząco zwiększyć firmowy eksport mebli do dystrybutorów.

Jak widać automatyzacji procesu produkcji nie ominęła także branży związanej z wytwarzaniem mebli. Korzyści z tego faktu są jednak znaczące, również dla klientów, którzy mogą kupić więcej modeli mebli od różnych producentów.