Zalety szamb betonowych – ciężar, wytrzymałość, stabilność

W niektórych polskich miejscowościach nadal nie ma dostępu do kanalizacji. W związku z tym właściciele domów jednorodzinnych muszą skorzystać z jednej z możliwości. Pierwszą jest budowa biologicznej oczyszczalni ścieków, co jest dość kosztownym rozwiązaniem, wymagającym dużej wolnej przestrzeni.

Odprowadzanie nieczystości z domu do szamba betonowego

szamba betonoweDrugą możliwością jest budowa szamba, co jest znacznie częściej spotykane. Ogólnie można wybudować 2 rodzaje szamba. Pierwszy z nich to szambo plastikowe. Takie szambo mimo tego, że jest bardzo lekkie i nie stanowi żadnego problemu w trakcie przewożenia czy montażu, może zostać wyparte przez zbyt wysokie wody gruntowe. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się być szambo betonowe. Takie szamba są nie tylko tańsze, ale również cięższe. Bez wątpienia szamba betonowe nie zostaną wypchnięte na powierzchnię przez wody gruntowe. To zdarza się w przypadku szamb plastikowych. Szambo betonowe ma taką masę, że doskonale dopasowuje się do wykopu. Z drugiej strony nie wszędzie można zamontować szambo betonowe. Warunkiem montażu jest dobry dojazd do posesji. Szamba betonowe są dość głębokie i składają się z ciężkich elementów, które trzeba jakoś przewieźć, a później umieścić w wykopie. Do umieszczania zbiornika betonowego w wykopie służą dźwigi i podnośniki hydrauliczne. Jeśli na posesji nie ma miejsca na przyjazd dźwigu, niemożliwa jest instalacja szamba betonowego.

Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie szambo plastikowe. Szambo betonowe jest tak solidne, że na jego płycie można swobodnie parkować samochód. Nad szambem betonowym można zrobić podjazd dla auta, aby zaoszczędzić nieco przestrzeni wokół domu. Do szamba trafiają nieczystości wyprodukowane w domu jednorodzinnym. Co jakiś czas (np. raz w miesiącu) należy wypompowywać nieczystości z szamba.